Poradnik kajakarza, jak się przygotować, co zabrać na spływ, szkolenie, pogoda,

oraz Lista najczęstszych pytań (wypożyczenie kajaka) Lista pytań i odpowiedzi (spływy zorganizowane)

 

Podstawowe informacje

NIEZBĘDNIK TURYSTY

Informacje ogólne (spływy zorganizowane)

Co powinieneś wiedzieć, co zabrać, jak dojechać

Nasze spływy kajakowe to imprezy bezpieczne, organizowane w większości dla początkujących i zupełnie zielonych kajakarzy (chyba że wyraźnie napisaliśmy inaczej), dla pasjonatów i amatorów kajakowej wędrówki przez łąki i knieje. Jeśli więc nigdy nie pływaliście a kajak znacie tylko z opowieści dziadka – dobrze trafiliście.

Pierwszego lub drugiego dnia spływu (patrz program) przeprowadzane jest szkolenie z zakresu technik wiosłowania: „Jak wiosłować żeby a) płynąć b) płynąć tam gdzie chcemy c) płynąć nie nalewając sobie wiosłem wody do kajaka albo na glowe d) wiosłować nie uszkadzając wszystkich wokół itp”. Wszystkiego tego nauczycie się w ciągu pierwszej godziny szkolenia i płynięcia, każdy od lat 4 do 104 daje rade..

Nad bezpieczeństwem spływu czuwa doświadczona Kadra która niejedno już widziała i niejedno już słyszała. Spływ zorganizowany niesie jednak też pewne ograniczenia, należy stosować się do wskazówek Kadry dot. bezpieczeństwa, zwłaszcza na wodzie, oraz stosowac do ZAKAZU picia alkoholu na wodzie i przed zejściem do wody.

Co zabrać?

Dobry humor koniecznie. Na pewno przyda się też: dowód osobisty, książeczka zdrowia, dowód wpłaty za spływ (jeśli przelew niewymagane),. Poza tym różne klamoty biwakowe: namiot*, karimatę, śpiwór, strój kąpielowy, olejek do opalania, ważne!: coś na głowę do ochrony przed Słońcem, płaszcz przeciwdeszczowy, ważne!:: buty do chodzenia po wodzie (najlepiej klapki z zapięciem na pięcie), ciepłe ubranie, mydło ręcznik, latarkę, kubek, talerzyk, widelec, łyżke, garść herbaty, szczypte soli itp., 50zł na zwrotna kaucję za wydany sprzęt (zwracaną po zdaniu sprzętu na koniec spływu) a także gotówkę na przeżycie (nie za wszystko, zwłaszcza w wiejskim sklepiku zagubionym w głuszy, zapłacisz kartą MasterCard)

Możesz też zabrać: gitarę, śpiewniki, suszarkę, lokówkę (albo prostownicę dla odmianyJ) ładowarkę do komórki, do aparatu foto), zapałki, okulary przeciwsłoneczne, Raid lub inny insekt killer, rękawiczki (raczej niepotrzebne ale czasami dziewczyny (a nawet chłopaki) zabierają – najlepsze są wtedy bezpalcowe na rower ale mogą być każde), coś w czym możesz się pokazać na mieście ) czasami spływamy w pobliżu jakiejś cywilizacji, przytulnej knajpy czy innej dyskoteki..,, poduszkę, upominki dla Kadry ),

Raczej nie bierz: zapasu jedzenia (poza garścią herbaty i cukru itp.), zgrzewek wody i innych napojów ognistych, zapasu chleba, konserw – są sklepy. Raczej nie przyda się też: grzałka, telewizor, bateria cieni do powiek, laptop itp

Jak dojechać

W celu ułatwienia Wam dojazdu miejsca zbiórek zlokalizowane są w miejscach odwiedzanych przez pociągi albo autobusy. W niektórych przypadkach podstawiamy autokar. Rzkłady jazdy znajdziesz: PKP www.pkp.pl, PKS www.rozklady.com.pl Można też przyjechać samochodem (www.map24.interia.pl) Samochód można pozostawić (w miarę bezpiecznie) na parkingu -strzeżonym, u rolnika itp. – zwykle odpłatnie ok. 5zł/dobe. Po spływie odwozimy kierowców po samochody (bezpłatnie)

Dokładny opis jak dojechać PKP, PKS, lub gdzie zostawić samochód przesyłamy też każdorazowo w potwierdzeniu rezerwacji

 

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Informacje ogólne, czyli jak to w ogóle wygląda:
Płyniemy w grupach liczących około 25 osób (czasem więcej). Zdecydowana większość uczestników to studenci i osoby w „wieku studenckim” (16-29 lat) ;-) ). Trasa jest tak dobrana, aby każdy dał sobie radę; nawet ci, którzy nigdy wcześniej nie widzieli kajaka na oczy (takich na naszych spływach jest większość). Czas „czystego” płynięcia nie przekracza 4-5 godzin. Zadbamy o to abyście bawili się jak najlepiej i nie musieli zajmować się niczym poza wyborem między pływaniem, opalaniem się czy grą w siatkówkę. Wieczorem rozpalimy ognisko (znajdzie się też gitara) a na większych biwakach będziecie mogli udać się do pubu czy dyskoteki.

W trosce o Waszą wygodę wszystkie nasze spływy staramy się rozpoczynać i kończyć w miejscach, do których można łatwo dojechać z terenu całej Polski. Każdy spływ rozpoczyna się i kończy noclegiem. Pierwszego dnia nastąpi oficjalne rozpoczęcie imprezy oraz omówienie jej regulaminu i przebiegu. Przed wypłynięciem wydamy sprzęt turystyczny*, ustalimy załogi i szyk spływu.* – kaucja za wydany sprzęt turystyczny wynosi 50 zł od osoby i jest zwracana w ostatni dzień spływu.

2. Co należy zabrać ze sobą?
Przede wszystkim dobry humor, a także: kopię dowodu wpłaty, śpiwór, karimatę lub materac, namiot – jeśli nie dokonaliśmy jego rezerwacji, latarkę, klapki (najlepiej z mocowaniem także na pięcie) lub stare buty do chodzenia po wodzie, komplet sztućców, kubek, menażke itp, dobrze mieć też ze sobą czapeczkę z daszkiem, lub chuste, okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania.

1. Czy sobie poradzę i z kim będę płynął?
Poradzi sobie KAŻDY – trasy nie są trudne i nawet osoby, które nigdy nie siedziały w kajaku dadzą sobie radę, pływasz z kim chcesz; w razie problemów z nawigacją Prowadzący dobierze załogę według umiejętności, jeśli przyjedziesz sam(a) -kogoś Ci dobierzemy albo popłyniesz z samym Prowadzącym/cą…

2. Ile osób będzie na spływie i co to za ludzie?
Około 20-25 osób (czasem więcej), głównie studentów z całej Polski.

3. Co mogę robić oprócz pływania kajakiem?
Można korzystać z desek windsurfingowych, pobawić się w paintball, grać w siatkówkę plażową, pić piwko w cieniu, opalać się na słoneczku, bawić się w pubie lub dyskotece, iść na ryby, grzyby lub jagody, wypożyczyć rowery i wiele innych rzeczy…. Na pewno nie będziesz się nudzić.

4. Co będę jadł?
Co będziesz chciał/a – do dyspozycji uczestników jest kuchnia gazowa oraz czajniki, rondelki do gotowania wrzątku – według zapotrzebowania), zamówisz zakupy lub zrobisz je na miejscu, jeśli jednak Twoje umiejętności kucharskie nie wykraczają poza przegotowanie wody na kawę, możesz zamówić obiadokolacje (Czarna Hańcza, Rospuda) lub jeść w knajpkach na campingach (Brda, Drawa i Krutynia,).

5. Czy podczas spływu będą jakieś dodatkowe koszty?
Nie – powinieneś zabrać pieniądze tylko na własne wydatki (wyżywienie, picie, itp.), na zwrotną kaucję za wydany sprzęt (50 zł) i około 10 zł na pobyt w Drawieńskim Parku Narodowym w przypadku spływu Drawą. Na niektórych campingach dodatkowo płatne są prysznice.

6. Dla kogo spływy studenckie? Kto może wziąc udział w spływach „Kajakowa Przygoda”?
Studenckie spływy kajakowe – przede wszystkim studenci i młodzi duchem lub ciałem /16-29/ „Kajakowa Przygoda” – Adrenalina, przygoda, dreszczyk emocji. Liczne przeszkody, głazy, drzewka, odcinki o znacznym spadku, bystrza, dzika przyroda.. Na pewno tu nie zaśniesz. Wymagana pełnoletniość, wskazane doświadczenie kajakowe.

7. Wczasy w Kajaku – dla kogo? Czym sie różnią od studenckich?
Spływy rodzinne „Wakacje w kajaku” – gwarantują spokojniejszy klimat – przeznaczone dla każdego chętnego, rodzin, trasy dogodne i łatwe.

8. Mam 35/40/50lat, chce wziąc udział w spływie studenckim. Chce popłynąć Rospudą/Wdą co zrobić?
Zgłoś sie na spływ studencki lub napisz maila. Dopiszemy Cie do spływu studenckiego. Zasadą jest że na spływie studenckim panuja studenckie klimaty jednak na splywach jest zwykle kilku „starszaków”. Jeśli zgłosi sie Was większa ekipa organizujemy równolegle spływ „rodzinny”.

9. Ile osób jest na spływie? Jakie ekipy przyjeżdzają?
Na spływach jest zwykle 25-30 osób, czasami więcej osób. Na spływach studenckich spotkasz przede wszystkim dziewczyny i chłopaków w Twoim wieku /17-29 lat/ .

10 .Czy dam sobie radę? Jestem drobną dziewczyną, bardzo chciałabym wziąc udział w spływie, jaki wybrać?
Spływ kajakowy to nie survival, to przyjemny sposób na aktywne wakacje i na poznanie wielu ludzi podobnie aktywnych jak Ty. Jeśli nie brałas/eś nigdy udziału w spływie radzimy zacząć od czegoś łatwego np: Brda, Czarna Hańcza, Rospuda, Rega. Początkującym odradzamy spływy „Kajakowej Przygody”. Jesli jesteś drobną dziewczyną mięśnie nie są Ci potrzebne – wystarczy przecież znaleźć do swojej krypy dzielnego „galernika” a tych na spływie zwykle nie brakuje ;-)

11. Jaki sprzęt? Kajak podwodny? Dlaczego jedno wiosło na trzech?
Nowoczesne kajaki typu Mati i Aquarius („Kajakowa Przygoda”). Sprzęt jest max 3 letni (max 5 letni na spływach traperskich). Wszystkie kajaki są w b.dobrym stanie, bez dziur. Dla każdego Uczestnika jest wiosło, kapok, dodatkowo w kajaku masz zawsze mapke i wodoszczelny pojemnik na aparat, dokumenty.

12. ile pieniędzy wydam na jedzenie itp?
Jedzenie: jak sam sobie robisz obiad lub zadowalasz sie „chinszczyzną” wystarczy Ci jakieś 10zł, jeśli obiady zamawiasz lub zjadasz w restauracjach na szlaku powinnaś/powinieneś mieć ok 20-25zł/dzień. Ceny żywności w sklepach są nieco (ok 10-15%) wyższe niż w supermarketach w mieście. Do tego cena biletu PKP – około 20-30zł w jedna strone (studenci, licealiści). Pamiętaj też o 50zł – kaucja za wydany sprzet zwracana w ostatnim dniu splywu.

13. Jestem sam, jest nas 3, 5 osob, czy będę płynęła/płynął sam/a. Czy dostaniemy kajak 5 osobowy?
Nie trzeba się tym martwić, dużo osób przyjeżdża w ekipach 1-3-5 osobowych i wtedy możecie się swobodnie dobrać (panie wybierają panów, panowie panie, czy jakośc tak…). Jak masz szczęście może Cię też spotkać zaszczyt i możesz popłynąć w kajaku z jednym z przewodników grupy. Kajaki dla Uczestników sa 2 osobowe.

14. Chcę przyjechać samochodem. Czy mogę go gdzieś zaparkować?
Tak, można przyjechać na spływ samochodem, napisz tylko przy rezerwacji w uwagach że przyjeżdżasz samochodem, napiszemy Ci gdzie masz przyjechać zaparkować itp. Po spływie bezpłatnie przewieziemy kierowców po samochody. Parkingi są bezpieczne (gospodarstwa agroturystyczne, strzeżone campingi itp.). Koszt parkowania samochodu to ok. 3-5zł/dzień.

15. Chciałabym/Chciałbym wybrać się na spływ kajakowy śladami Papieża Jana Pawła II.
Papież Jan Paweł II był zapalonym kajakarzem i nie ma prawie rzek, którymi by kiedyś nie pływał. Szczególnie wymienić można tu Brdę, Czarną Hańczę, Drawę, Łynę, Wdę.

16. Nie wiem co wybrać
Jeśli nie możesz się zdecydować radzimy zapoznać się z informacjami z Poradnika dla niezdecydowanych. (Znajdziesz tam odpowiedzi na szereg nurtujących Cie pytań – czy rzeka jest rrudna, czy łatwa, czy jest cywilizowana czy głusza zabita dechami, jakie dodatkowe atrakcję sa na spływach, gdzie znajdują się Parki Narodowe i wiele innych. Zawsze też możesz napisać do nas, zadzwonić lub skontaktować się przez skype/’a lub gg. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy wybór spływu.

17. Nie wiem co wybrać
Bezpieczniejszy niż.. jazda autobusem miejskim to na pewno. Nasze spływy kajakowe są bezpieczne. Rzeki na większości trasy są głebokie na 0,5-1m, czasami trochę glębiej. Każdy Uczestnik otrzymuje kamizelkę asekuracyjna na czas spływu Każdy spływ zabezpieczany jest przez przewodników instruktorów rekreacji ruchowej z uprawnieniami kajakowymi oraz ratownikami wodnymi. Na spływy turystyczne, wybieramy tylko rzeki nizinne, nie górskie. Wychodzimy z założenia że Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie ma sensu (jakiegokolwiek!) ryzykowanie Waszego zdrowia czy życia. Każdy Uczestnik zostanie przeszkolony w zakresie prowadzenia kajaka (nie jest to skomplikowane, wiosło w wodę z lewej lub prawej – za wiele filozofii nie ma) oraz poinformowany o wszystkich niezbędnych zasadach bezpieczeństwa do których winien się zastosować.

NIE ZNALAZLEŚ ODPOWIEDZI NA TWOJE PYTANIE?
PROSIMY PODAJ JE TUTAJ. W MIARE MOZLIWOSCI BĘDZIEMY UZUPEŁNIAĆ LISTE PYTAŃ I ODPOWIEDZI

Pogoda

Polecamy serwisy:

  • Trzydniowa

http://www.meteo.pl

  • Tygodniowa

http://pogodynka.pl

  • Sezonowa (kilkumiesięczna)

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/106241,prognoza-sezonowa